Hliníkové vs. oceľové lešenie: Akú sú rozdiely, výhody a nevýhody?

Späť
Nezařazené

Rovnako ako pri iných stavebných riešeniach, aj v prípade lešenia máte na výber z rôznych materiálov a najčastejšie dochádza k rozhodovaniu medzi hliníkovým a oceľovým riešením. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody. Aby sme vám tento výber uľahčili, pripravili sme pre vás porovnanie vlastností hliníkového a oceľového lešenia. Veríme, že po prečítaní nasledujúcich riadkov budete presne vedieť, aké lešenie si vybrať pre svoju stavbu. 

aluminum scaffolding
Zdroj: elements.envato.com

Hliníkové lešenie: keď oceníte nízku hmotnosť a rýchlosť montáže

Začnime rovno pri hliníkovom lešení, ktoré sa medzi realizátormi teší stále väčšej popularite. Hlavnou výhodou hliníkového lešenia je nízka hmotnosť a iba minimálne nároky na údržbu. Vďaka nízkej hmotnosti a celkovo kompaktnejším rozmerom oproti oceľovému lešeniu je výhodou výrazne jednoduchšia montáž, demontáž a aj preprava. Na strane druhej, oproti oceľovému lešeniu je spravidla drahšie, čo sa vám ale môže čiastočne vykompenzovať práve spomínanými finančnými a časovými úsporami pri preprave a montáži. 

Keďže hliník neobsahuje železo, nemusíte sa obávať hrdze a popri tom sa môžete spoľahnúť na jeho veľmi vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Hliníkové lešenie je tak vhodné ako na interiérové, tak aj exteriérové použitie. Nevýhodou je oproti oceľovému lešeniu o niečo nižšia pevnosť a stabilita, vhodné je preto skôr na realizáciu nižších, resp. závesných lešení.

Oceľové lešenie: v znamení vysokej pevnosti

Oceľ stále patrí medzi najrozšírenejšie lešenárske materiály a dôvodom je predovšetkým jej vysoká pevnosť a nosnosť. Z ocele je možné vybudovať rozsiahle systémy lešenia aj pre tie najnáročnejšie projekty. Oceníte tiež jeho variabilitu a možnosť postaviť aj veľmi vysoké lešenie. V porovnaní s hliníkovými lešeniami však môžu byť tie oceľové dokonca až trojnásobne ťažšie. 

S vyššou hmotnosťou a pevnosťou pritom súvisia aj niektoré ďalšie nevýhody. Ide predovšetkým o náročnejšiu a tiež časovo zdĺhavejšiu montáž, ktorá môže byť aj relatívne drahá, keďže si vyžaduje viac pracovníkov. Vyššie pracovné nasadenie je pritom nevyhnutné aj pri dodatočných nastavovaniach a úpravách oceľového lešenia. Netreba tiež zabúdať na to, že oceľ je najmä vo vlhšom prostredí náchylná na hrdzavenie a tak je nevyhnutné, aby bol povrch lešenárskych rúr pozinkovaný, prípadne lakovaný. 

scaffolding steel metal
Zdroj: elements.envato.com

Uprednostniť radšej oceľ alebo hliník?

Ako si teda vybrať medzi hliníkovým a oceľovým lešením? Vždy zohľadnite potreby konkrétneho projektu. Ak oceníte rýchlosť, variabilitu a jednoduchosť montáže do stredných výšok, uprednostnite hliníkové lešenie. V prípade, ak vyžadujete vysokú nosnosť lešenia, či potrebuje vybudovať vysokú konštrukciu s maximálnou stabilitou, oceľové lešenie bude tým lepším riešením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

lešenie, stavebný priemysel

Ďalšie články

ochrana pred slnkom na stavbe

Ako ochrániť robotníkov na stavbe pred slnkom?

Okrem toho, že je slnko horúce, môže byť
stavebný trhu vo Švédsku

Infraštruktúra a stavebný trh vo Švédsku

Sektor infraštruktúry a stavebníctva predstavuje jeden z najsľubnejších
ako motivovať zamestnancov

Ako motivovať zamestnancov

Zamestnávateľ môže svojim zamestnancom deň zlepšiť alebo pokaziť.
nebezpečný azbest na stavbe

Prečo azbest stále ohrozuje zdravie robotníkov na stavbe?

Azbest predstavuje veľkú hrozbu pre zdravie robotníkov na
praca v zahranici

Práca v zahraničí

Láka vás práca v zahraničí? Vždy ste chceli vyskúšať